Thursday, March 08, 2018

پوست پرتقال شکری

پوست پرتقال شکری علاوه بر اینکه قابل استفاده در انواع نون, کیک, شیرینی و دسر است, یکی از بهترین گزینه ها بجای قند در کنار چایی است. طرز تهیه ش خیلی راحته که براتون توضیح می دم.
مواد لازم:
پوست ۳ عدد پرتقال ترجیحا تامسون
آب ۲ پیمانه
شکر ۱ پیمانه + ۱ پیمانه
طرز تهیه:

ابتدا پرتقال ها پوست گرفته و هر قسمت را به سه تا چهار نوار برش می دیم. اگه به مزه تلخی پوست پرتقال حساسید قسمت سفیدی اون رو هم با یک چاقوی تیز بگیرید. اگر هم مثل من اون طعم تلخی خوشایند رو دوست دارید که هیچ.
حالا یک ظرف رو با مقداری آب روی حرارت گذاشته تا به جوش بیاد و خلال های پوست پرتقال رو داخلش می ریزیم. یک ظرف هم آب یخ کنار دستمون می گذاریم و همین که خلال های پرتقال رو آبکش کردیم داخل آب یخ می ریزیم تا رنگ خلال ها حفظ بشه. این کار رو دو تا سه بار دیگه هم انجام می دیم. معمولا می گن سه بار تلخی پوست پرتقال رو بگیرید ولی من برای احتیاط چهار بار انجام می دم.
حالا تو این مرحله می ریم سراغ درست کردن شربت. یک پیمانه از شکر رو با دو پیمانه آبی که داشتیم روی حرارت می گذاریم و همین که شکر حل شد خلال های پوست پرتقال رو داخلش می ریزیم. زیر حرارت رو کم می کنیم تا شربت به مرور به خورد پوست پرتقال بره که اینکار تقریبا ۴۰ تا ۵۰ دقیقه زمان می بره.
بعد از این مدت خلالها رو از داخل شربت در آورده و روی توری می گذاریم تا نسبتا خشک بشه. در حدی که اگه توی شکر زدیم شکر رو خیس نکنه.
وقتی خلال ها رو داخل شکر غلطوندیم, به مدت ۲۴ ساعت اجازه می دیم در دمای محیط بمونه تا کاملا خشک بشه. سعی کنین دونه دونه یا نهایتا دو سه تا دو سه تا این کار و انجام بدید تا شکر خیس نشه.
حالا روز بعد در حالیکه خلالها خشک شدن با دست کمی جابجاشون کنین تا شکرهای اضافه ازشون جدا بشن ودر شکلات ذوب شده که ترجیحا بهتره به روش تمپر ذوب شده باشه می زنیم و در یخچال قرار می دیم تا خودش رو بگیره.
************************************
پوست پرتقال شکری استفاده های زیادی داره برای انواع نونها شیرینی ها کیکها و دسرها قابل استفاده است اما اگه اهل هیچ کدوم اینها نبودید هم از من داشته باشید که در کنار چای طعم بی نظیری ایجاد می کنه.
و اما شربت باقیمانده رو هم نریزید چون طعم بسیار خوبی داره و می تونید باهاش چایی تون رو شیرین کنین یا برای دسرهاتون ازش استفاده کنین.
نوش جان***
لاله

No comments:

Post a Comment